Приход храма Богоявления п. Усть-Уда - Молитвы в продолжение дня

Молитвы в продолжение дня

Перед началом всякого дела мыс­ленно помолись:
    Го?споди, благослови?!
    Когда окончишь дело, мысленно поблагодари Господа:
    Сла?ва Тебе?, Го?споди!

ПЕРЕД ЕДОЙ:
МОЛИТВА ГОСПОДНЯ

О?тче наш, И?же еси? на Небесе?х! Да святи?тся и?мя Твое?, да прии?дет Ца?рствие Твое?, да бу?дет во?ля Твоя?, я?ко на Небеси? и на земли?. Хлеб наш насу?щный даждь нам днесь; и оста?ви нам до?лги на?ша, я?коже и мы оставля?ем должнико?м на?шим; и не введи? нас во искуше?ние, но изба?ви нас от лука?ваго.

ПОСЛЕ ЕДЫ:

Благодари?м Тя, Христе? Бо?же наш, я?ко насы?тил еси? нас земны?х Твои?х благ; не лиши? нас и Небе?снаго Тво­его? Ца?рствия, но я?ко посреде? уче­нико?в Твои?х прише?л еси?, Спа?се, мир дая?й им, прииди? к нам и спаси? нас.

МОЛИТВА ПЕРЕД УЧЕНИЕМ

Царю? Небе?сный, Уте?шителю, Ду?ше и?стины, И?же везде? сый и вся испол­ня?яй, Сокро?вище благи?х и жи?зни Пода?телю, прииди? и всели?ся в ны, и очи?сти ны от вся?кия скве?рны, и спаси?, Бла?же, ду?ши на?ша.
    Или же:
    Преблаги?й Го?споди, ниспосли? нам благода?ть Ду?ха Твоего? Свята?го, да?рствующаго смысл и укрепля?ющаго душе?вныя на?ши си?лы, дабы?, вни­ма?я преподава?емому нам уче?нию, возросли? мы Тебе?, на?шему Созда?те­лю, во сла?ву, роди?телем же на?шим на утеше?ние, Це?ркви и Оте?честву на по?льзу.

МОЛИТВА ПОСЛЕ УЧЕНИЯ

Досто?йно есть я?ко вои?стину блажи?ти Тя, Богоро?дицу, Присноблаже?нную и Пренепоро?чную и Ма?терь Бо?га на?шего. Честне?йшую Херуви?м и сла?внейшую без сравне?ния Се­рафи?м, без истле?ния Бо?га Сло?ва ро?ждшую, су?щую Богоро?дицу Тя ве­лича?ем.
    Или же:
    Благодари?м Тебе?, Созда?телю, я?ко сподо?бил еси? нас благода?ти Твоея?, во е?же внима?ти уче?нию. Благослови? на?ших нача?льников, роди?телей и учителе?й, веду?щих нас к позна?нию бла?га, и пода?ждь нам си?лу и кре?­пость к продолже?нию уче?ния сего?.

МОЛИТВА ИИСУСОВА

Го?споди Иису?се Христе?, Сы?не Бо?жий, поми?луй мя гре?шнаго.
    Эту молитву старайся произно­сить как можно чаще в течение дня, особенно во время опасности, если тебя, обижают или склоняют ко гре­ху. Тогда Сам Господь Иисус Хрис­тос будет твоим Помощником.