Приход храма Богоявления п. Усть-Уда - Молитвы утренние

Молитвы утренние

Во и?мя Отца? и Сы?на и Свята?го Ду?ха. Ами?нь. (При этих словах перекрестись — соверши кре?стное зна?мение.)
    Бо?же, ми?лостив бу?ди мне гре?ш­ному. (Поклон)
    Го?споди Иису?се Христе?, Бо?же наш, поми?луй нас. Ами?нь.
    Сла?ва Тебе?, Бо?же наш, сла?ва Тебе?.

МОЛИТВА СВЯТОМУ ДУХУ

Царю? Небе?сный, Уте?шителю, Ду?ше и?стины, И?же везде? сый и вся испол­ня?яй, Сокро?вище благи?х и жи?зни Пода?телю, прииди? и всели?ся в ны, и очи?сти ны от вся?кия скве?рны, и спаси?, Бла?же, ду?ши на?ша.

АНГЕЛЬСКАЯ ПЕСНЬ ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ

Святы?й Бо?же, Святы?й Кре?пкий, Святы?й Безсме?ртный, поми?луй нас. (Читается трижды, с кре?ст­ным зна?мением и поясны?м поклоном.)

СЛАВОСЛОВИЕ ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ

Сла?ва Отцу? и Сы?ну и Свято?му Ду?ху, и ны?не и при?сно и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

МОЛИТВА ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ

Пресвята?я Тро?ице, поми?луй нас; Го?споди, очи?сти грехи? на?ша; Влады?ко, прости? беззако?ния на?ша; Святы?й, посети? и исцели? не?мощи на?ша и?мене Твоего? ра?ди.
    Го?споди, поми?луй. (Трижды)

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ

О?тче наш, И?же еси? на Небесе?х! Да святи?тся и?мя Твое?, да прии?дет Ца?рствие Твое?, да бу?дет во?ля Твоя?, я?ко на Небеси? и на земли?. Хлеб наш насу?щный даждь нам днесь; и оста?ви нам до?лги на?ша, я?коже и мы оставля?ем должнико?м на?шим; и не введи? нас во искуше?ние, но изба?ви нас от лука?ваго.

УТРЕННЯЯ МОЛИТВА
СВЯТОГО МАКАРИЯ ВЕЛИКОГО

К Тебе?, Влады?ко Человеколю?бче, от сна воста?в прибега?ю, и на дела? Твоя? подвиза?юся милосе?рдием Твои?м, и молю?ся Тебе?: помози? ми на вся?кое вре?мя, во вся?кой ве?щи, и изба?ви мя от вся?кия мирски?я злы?я ве?щи и диа?вольскаго поспеше?ния, и спаси? мя, и введи? в Ца?рство Твое? ве?чное. Ты бо еси? мой Сотвори?тель и вся?кому бла?гу Промы?сленник и Пода?тель, о Тебе? же все? упова?ние мое?, и Тебе? сла?ву возсыла?ю, ны?не и при?сно и во ве?ки веко?в. Ами?нь.

СИМВОЛ ВЕРЫ

1 Ве?рую во Еди?наго Бо?га Отца?, Вседержи?теля, Творца? не?бу и земли?, ви?димым же всем и неви?димым.
    2 И во Еди?наго Го?спода Иису?са Xриста?, Сы?на Бо?жия, Единоро?днаго, Иже от Отца? рожде?ннаго пре?жде всех век; Све?та от Све?та, Бо?га и?стинна от Бо?га и?стинна, рожде?нна, несотворе?нна, Единосу?щна Отцу?, И?мже вся бы?ша.
    3 Нас р?ади челове?к и на?шего ра?ди спасе?ния сше?дшаго с Небе?с и воплоти?вшагося от Ду?ха Свя?та и Мари?и Де?вы, и вочелове?чшася.
    4 Распя?таго же за ны при Понти?йстем Пила?те, и страда?вша, и погребе?нна.
    5 И воскре?сшаго в тре?тий день по Писа?нием.
    6 И возше?дшаго на Небеса?, и седя?ща одесну?ю Отца?.
    7 И па?ки гряду?щаго со сла?вою суди?ти живы?м и ме?ртвым, Его?же Ца?рствию не бу?дет конца?.
    8 И в Ду?ха Свята?го, Го?спода, Животворя?щаго, и?же от Отца? исходя?щаго, И?же со Отце?м и Сы?ном спокланя?ема и ссла?вима,  глаго?лавшаго проро?ки.
    9 Во Еди?ну Святу?ю, Собо?рную и Апо?стольскую Це?рковь.
    10 Испове?дую еди?но креще?ние во оставле?ние грехо?в.
    11 Ча?ю воскресе?ния ме?ртвых
    12 и жи?зни бу?дущаго ве?ка. Ами?нь.

МОЛИТВА АНГЕЛУ ХРАНИТЕЛЮ

А?нгеле Бо?жий, храни?телю мой святы?й, на соблюде?ние мне от Бо?га с Небесе? да?нный, приле?жно молю? тя: ты мя днесь просвети?, и от вся?каго зла сохрани?, ко благо?му дея?нию наста?ви и на путь спасе?ния напра?ви. Ами?нь.

МОЛИТВА СВЯТОМУ (СВЯТОЙ),
ИМЯ КОТОРОГО (КОТОРОЙ)
ты носишь

Моли? Бо?га о мне, святы?й (или свя­та?я) (имя), я?ко аз усе?рдно к тебе? прибега?ю, ско?рому помо?щнику и моли?т­веннику (или: ско?рой помо?щнице и моли?твеннице) о душе? мое?й.

ПЕСНЬ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЕ

Богоро?дице Де?во, ра?дуйся, Благо­да?тная Мари?е, Госпо?дь с Тобо?ю; благослове?на Ты в жена?х и благослове?н Плод чре?ва Твоего?, я?ко Спа?са родила? еси? душ на?ших.

МОЛИТВА ЖИВОТВОРЯЩЕМУ КРЕСТУ

Спаси?, Го?споди, лю?ди Твоя? и бла­гослови? достоя?ние Твое?, побе?ды на сопроти?вныя да?руя и Твое? сохраня?я Кресто?м Твои?м жи?тельство.

МОЛИТВА О ЖИВЫХ

Спаси?, Го?споди, и поми?луй отца? моего? духо?внаго (имя его)__________
_____________________________________________________________
роди?телей мои?х (имена их)______________________________________
сро?дников, наста?вников и благоде?те­лей (имена их)__________________
______________________________________________________________
и всех правосла?вных христиа?н.

МОЛИТВА О УСОПШИХ

Упоко?й, Го?споди, ду?ши усо?пших раб Твои?х (имена их)____________
______________________________________________________________
и всех усо?пших сро?дников и благоде?те­лей мои?х, и прости? им вся согреше?­ния во?льная и нево?льная, и да?руй им Ца?рствие Небе?сное.

Окончание молитв
ХВАЛЕБНАЯ ПЕСНЬ БОГОРОДИЦЕ

Досто?йно есть я?ко вои?стину блажи?ти Тя, Богоро?дицу, Присноблаже?нную и Пренепоро?чную и Ма?терь Бо?га на?шего. Честне?йшую Херуви?м и сла?внейшую без сравне?ния Се­рафи?м, без истле?ния Бо?га Сло?ва ро?ждшую, су?щую Богоро?дицу Тя ве­лича?ем.
    Го?споди, поми?луй. (Трижды) Бла­гослови?.
    Го?споди Иису?се Христе?, Бо?же наш, поми?луй нас. Ами?нь.